https://www.vffoto.com
Země

Jak na hezké snímky jarních květin

29.09.2021
Začíná jaro - a každý vyráží do rozkvétající přírody. A téměř každý s fotoaparátem. 
Internet plní desítky a stovky stejných fotek konikleců, sasanek a hlaváčků. Přitom k originálnímu a netuctovému snímku stačí znát pár chytrých triků.
A hned vaše fotka bude jiná a zaujme. Nemusíte mít drahou profesionální techniku. Parádní snímek uděláte klidně i s deset let starým levným kompaktíkem.

Chytré triky? Tady jsou:

Přivstaňte si. 

Ráno se kolem květin nebudou producírovat davy. Nanejvýš pár stejných nadšenců jako vy. 
Světlo před východem slunce je studeně namodralé a krásně zachytí jemné barvy. Když vyjde slunce, je světlo teple zlatooranžové, dělá parádní dlouhé stíny a zajímavě zdůrazní tvary.
Totéž navečer, ale obdivovatelů květin mohou být zástupy. Ráno je prostě šikovnější.

Využijte rosu nebo jinovatku.

Orosené květiny jsou krásně svěží a už samy o sobě dvakrát hezčí. 

Nasaďte polarizační filtr.

Sebere ošklivé odlesky a dodá rostlinám sytější barvy (a nezapomeňte ho správně natočit). Tajný tip: Když chcete doopravdy skvělé barvy rostli, můžete polarizák zkombinovat s Night Sky filtrem.

Využijte protisvětlo.

Poloprůsvitné květy sasanky nebo chloupky na koniklecích jsou, při nízkém slunci, prostě neodolatelné. Nechcete přitom přijít o barvy?
Použijte v protisvětle malou odraznou desku (“odrazku”), pošlete z ní do tmavých míst na rostlině “prasátko”, projasníte stíny. Nouzově poslouží i staniol z čokolády nebo kosmetické zrcátko z dámské kabelky. Lepší je odrazka ze stříbřitého vnitřku rozříznuté a vymyté krabice od mléka. Pro častější použití má smysl mít malou skládací odrazku přímo pro fotografy vyráběnou.  

Nefoťte shora, foťte od země.

Koukejte se rostlině “z očí do prašníků”. Pozadí za rostlinou bude tím pádem dál a krásně rozmazané. I s levným nesvětelným objektivem amatérského aparátu docílíte totéž co profík s drahou technikou. Tedy pokud bude pozadí dost daleko. 

Nefoťte žluté kytky v poledne a na slunci.

Vyšly by vám ošklivě přepálené květy a černočerné stíny. Když jste si nepřivstali, pa aspoň počkejte až slunko zaleze za mrak. Barvy budou hezčí a stíny míň tmavé.

Využijte vodu jako netradiční pozadí.

Bledule na břehu potůčku a za nimi hladina. Voda bude ještě snovější když ji rozmáznete delším expozičním časem s pomocí ND filtru. Klidně cloňte víc aby bledulka byla perfektně ostrá, voda v pozadí se rozmaže pohybem. Jen foťte ze stativu a rostlinu nesmí rozkývat větřík

Nedávejte květinu úplně na střed fotky.

Před nejnápadnějším květem ponechte víc prostoru.

Jděte blíž. 

Jste už blízko? Tak ještě jeden krok. Tak, aby ta sasanka byla ještě větší a ještě hezčí.

Přitmavte oblohu.

Když fotíte květinu na pozadí oblohy a máte přechodový filtr, tak s ním tu oblohu ztmavte. Snížíte kontrast, rostlina nebude tak tmavá.

Foťte i v ošklivém počasí.

Mezi přeháňkami nebo za lehkého deště, schovaní pod deštníkem. Vy jste v suchu a vodní kapky vám květiny pěkně přizdobí. Barvy osvěží a nehezké odlesky ubere polarizační filtr.
 

Foťte “obyčejné” květiny.

Za konikleci nebo bledulkami se cestuje daleko. Sasanky rostou na kraji každého lesa, sedmikrásky v kdejakém trávníku. Na kráse jim to neubírá. 
 
Přeji parádní světlo a skvělé snímky jarních květin.
 
A pokud vás kytičkářské fotografování zajímá víc a detailněji, můžete si pořídit e-knihu věnovanou fotografování rostlin a květin.
 
Jiří Skořepa

Prstnatec bezový – Bílé Karpaty


Vstavač nachový – jižní Morava


Sasanka hajní – jižní Čechy


Koniklec jarní – jižní Čechy


Bledule jarní – Vysočina


Bika ladní – jižní Čechy


Šafrán bělokvětý – Vysočina


Prstnatec bezový – jižní Morava


Vstavač kukačka – jižní Čechy

Přihlášení proběhlo v pořádku.
Jste příhlášen jako. Host.
Neplatné uživatelské jméno, nebo heslo.
Váš kód je v pořádku, sleva je aplikována.
Váš kód nebyl správně zadán, sleva nebude započítána.