https://www.vffoto.com
Země

Jak fotografovat moře

29.09.2021

Chcete si od moře dovézt skvělé snímky?
Dopomohou vám k nim správně vybrané filtry.

Fotografování u moře má své zvláštnosti. Ať jde o prosluněný Jadran, šedomodrozelený Atlantik nebo studenější Balt.


Runde, Norsko

Co je dobré vědět?

Intenzita slunečního záření je u moře, obzvlášť u jihoevropského nebo tropického, výrazně vyšší než v našich zeměpisných šířkách.

Zároveň na vaši fototechniku číhá ostrý písek pláží v kombinaci se všudypřítomným větrem, sůl v mořské vodě a dílem i v mikrokrystalcích ve vzduchu.
Na druhou stranu je moře neskutečně fotogenické a vyjet k němu bez fotoaparátu by byla věčná škoda.


Přibalte si ale na cestu pár doplňků.

Několik polyetylénových sáčků a gumiček a kotouček lepící pasky. Ochrání vám fotoaparát před ostrohranným pískem pláže v momentu, kdy zrovna nefotíte. A při fotografování příboje můžete sáček použít jako ochranu proti stříkající vodě. Stačí odstříhnout jeden cíp, otvorem protáhnout konec sluneční clony a okraje otvoru k cloně přichytit gumičkou či izolepou.


Anissaras, Kréta

UV filtr

Bez něho na konci objektivu určitě k moři nevyrážejte. UV filtr poslouží jako ochrana proti abrazivnímu písku i nechtěnému cákanci mořské vody. Jeho sklo je odolnější, díky hydrofobním nanovrstvám nechytá špínu a snadno se čistí.
A kdyby už doopravdy došlo na nejhorší a podření či zničení, i nejkvalitnější UV filtr stojí pořád několikanásobně méně než objektiv.


Runde, NorskoPolarizační filtr

vám krásně vybarví nebe nad pláží či ve středomořských městských uličkách. A trošku pomůže i zmírnit černočerné slité stíny uprostřed dne (já vím, v tu dobu je slunce vysoko, světlo ostré, bílé, nekreslí a fotograf fajnšmekr nefotí). Sebere opar při fotografování lodí, majáků či vzdálených pobřeží. A ztmaví hladinu pokud máte smůlu na bezvětří, kdy nudně klidné moře vypadá jako rozlitý flek rtuti. Natočte si obroučku do takové polohy, až vám stříbro na hladině téměř zmizí. Hned vypadá moře lépe, že?
Jen ho, prosím, nenasazujte když fotíte velmi širokoúhlým objektivem, mohli byste mít v každém rohu snímku jinak tmavou oblohu. Nevypadá to hezky.


Pobřeží ve Vieste s monolitem Pizzomunno, Gargano, Itálie.Slabší ND filtr (ND 8x či ND 16x)

vám dovolí fotit portréty krasných slečen a paní na plážích s odcloněným objektivem i při nadbytku (sub)tropického sluníčka a docílit tak krásný bokeh. Dík filtru nebudete omezeni nejkratším časem závěrky.
Anebo, obzvlášť pro natáčení videa, sáhněte po variabilním ND filtru.


Runde, Norsko

Tmavé ND filtry

Moře v pohybu je úžasně různorodé a vy si sami můžete zvolit jak má vypadat. Vlny, zmrazený či snově rozmlžený příboj na písku i pobřežních skaliskách.

Potřebujete jen stativ, dálkovou spoušť (kabelovou, rádiovou) a ND filtr. Který? To si rozhodněte. S relativně slabším tmavým filtrem (ND 64x) si pro rozmazanou vodu vystačíte ráno před východem slunce, v podvečer po západu slunce a v podmračených dnech. V jasném dnu vám prodlouží expozici jen o trochu... voda bude v pohybu, ale ještě se zřetelnou strukturou.
Silnější tmavé ND filtry (ND 2000xND 1000x) využijete pro zajímavé rozmáznutí vody i mraků ráno a v časném dopoledni či pozdním odpoledni. A pro doopravdy rozmlženou vodu v pravé poledne jsou tu obzvlášť tmavé ND filtry – ND 8000x, ND 32000x nebo dokonce ND 100000x. Mimochodem, využijete je i k rozmlžení procházejících turistů. Při několikaminutové expozici prostě zmizí.


Mattinata, Gargano, ItálieA nejlepší denní doba? Pokud vám nevadí vstávat časně, východ slunce nad mořem je krásný zážitek. Pláže bývají liduprázdné, zlatavě načervenalé ranní světlo ozáří slunečníky, domky, střechy i pobřežní skály. A fotograf si blaženě užívá modré a poté zlaté časy o „modré“ a „zlaté“ hodince.


Na závěr dvě varování:

Dejte si velký pozor kam, jak a na co stavíte stativ. Platí známé rčení „Tak dlouho se k moři se stativem chodí, až se doň nechtěně jednou shodí!“

A pamatujte: „Sůl je nad zlato…“ Ve slanečkovi určitě. U filtrů, objektivů a ostatní fototechniky nikoliv.

Runde, NorskoZ objektivů a filtrů se každou, i sebemenší, kapičku mořské vody snažte ihned odstranit. Protože když ji necháte čtvrthodinku působit, sůl z vody „vyžere“ antireflexní vrstvy a filtr nenávratně poškodí. Když je to jen kapka, buď ji jednoduše sklepněte nebo sfoukněte z filtru (máte-li filtr opatřený hydrofobními nanovrstvami, jde to téměř samo). Anebo opatrně odsajte kapesníčkem či jiným savým materiálem. Případné stopy na skle dočistěte izopropylem.
Když je slané vody víc než jenom kapka, volte menší zlo. Filtr důkladně umyjte sladkou vodou a následně oklepejte a ofoukejte balónkem. Případné stopy kapek vyčistíte čisticí kapalinou na filtrymikrovláknovou utěrkou anebo Lenspenem.

Přeji skvělé snímky od studených i teplých moří…

Jiří Skořepa

Přihlášení proběhlo v pořádku.
Jste příhlášen jako. Host.
Neplatné uživatelské jméno, nebo heslo.
Váš kód je v pořádku, sleva je aplikována.
Váš kód nebyl správně zadán, sleva nebude započítána.