https://www.vffoto.com
Země

Jarní fotofiltry

29.09.2021

Jaro je úžasné „nakopnutí“ pro každého fotografa.
Po dlouhé, v našich podmínkách obvykle pošmourné a šedivé zimě, začnou najednou nad ránem vyzpěvovat kosáci. Na lískách zapráší jehnědy a ze samičích pupenů vykouknou růžové blizničky.

Počasí bývá aprílové. Chvíli slunce, chvíli sněhová vánice nebo přeháňka. Mimochodem, zkusili jste někdy v takovém počasí fotit město? Mokrou historickou dlažbu v protisvětle jarního slunce? Ne? Vřele doporučuji!

V krajině naježí ocásky květů (mimochodem, nádherných na detail v protisvětle) osiky, v zahrádkách zasvítí žlutě talovíny a fotografové přebalují batohy a brašny. Leckdy je to také první šance prakticky vyzkoušet nový fotoaparát, objektiv, "nové" staré sklo či jiný vánoční dárek. A také fotografické filtry.

 

Které filtry by ve fotobatohu na jaře neměly chybět?

Rozhodně klasika - UV filtr. Nasazený víceméně trvale.

Proto, aby chránil objektiv, sloužil a přitom nebyl na fotkách poznat. Taková decentní šedá eminence v pozadí. A slovem „chránil“ míním i proti lepkavým nečistotám. Jak říkává kamarád z Moravy: „Pyl je sviňa!“.

Nač si u UV filtru dát pozor?

V prvé řadě na antireflexní vrstvy.

Jejich počet i kvalitu provedení. Protože dvě věci - antireflexní vrstvy a vlastní optické sklo - zásadně ovlivňují chování v protisvětle. A jaro je snad ze všech ročních období nejvíc o fotografování v protisvětle. Lístečky, chmýří konikleců, rosa na květinách...

V druhé řadě na optické sklo.

Jednoduchá rada, zvolte to prvotřídní. Nekvalitní sklo UV filtru nadělá víc škody než užitku.
Uvědomte si, že s výjimkou pár momentů, kdy používáte jiný (polarizační filtrND filtr) máte UV filtr na objektivu stále. Takže šetřit na něm opravdu není na místě.

Ve třetí řadě (a omlouvám se, že připomínám takovou samozřejmost).

Mějte filtr čistý. Pár teček prachu nebo pylu nevadí. Pokud je ale filtr "označkovaný" otisky prstů či s vrstvičkou prachu, funguje jako změkčovací předsádka (starou fotočeštinou „dutošajba“). Z precizně ostrého objektivu pak získáte krásně snové a měkce nekontrastní snímky, v duchu portétů z první republiky.

 

Prostě myslete i na čištění filtrů.

Rozhodně radím ve fotobrašně mít Lenspenutěrku na optiku z mikrovlákna a ofukovací balónek. Když používáte šroubovací filtry, přibalte navíc ještě snímací kleštiny na filtry. Neváží skoro nic a v případě potřeby jsou k nezaplacení. U magnetických filtrů nejsou snímací kleštiny potřeba.


Polarizační filtr

Jedno z mála sklíček, které nejde plnohodnotně nahradit při zpracování v počítači. Prostě jej při fotografování buď na objektivu máte nebo nemáte. A je rozhodně lépe jej mít. okázat si z modré oblohy po libosti „vytáhnout“ bílá oblaka nebo zvýraznit dramatická šedá, odfiltrovat odlesky světla na lístkách orsejů, dodat barvy hladině potůčku…

Jak si vybrat polarizační filtr a nač si dát pozor?
Přečtěte si o tom článek Jak si vybrat polarizační filtr.

A kdy naopak polarizační filtr nevyndávat? Když fotíte v protisvětle nebo po světle. Tam vám nic nepřinese.
Pozor také na některé rostliny. Celkově je u flóry polarizační filtr přínos (nasytí a oteplí barvy). Některé rostliny ale vidíme jako sivozelené díky světlu, které určitým způsobem odráží. Příklad? Skromná a přitom nádherná jarní cibulovina sněženka podsněžník. Polarizační filtr sivou barvu jejích lístků posune do nepřirozené hráškově zelené.
Takže ani polarizační filtr není všelék vždy, všude a za všech okolností... V naprosté většině situací ale jeho přínosy výrazně převažují.


ND filtry (neutrální šedý)

Jak se používají portrétní slabší ND filtry,

to si můžete přečíst v článku ND filtry pro portrétní a módní fotografii.

Silnější ND filtry

nosí v batohu krajináři. Lákadlem jara jsou často kontrastní a rychlé mraky na zajímavé obloze. Přidejte k tomu tání a peřeje či vodopádky skoro na každé stružce. Hned máte důvod vyndat neutrální šedý filtr. Zachytit skutečnost tak, jak ji lidské oko nikdy neuvidí. Zajímavé vějíře oblačných pásů, voda rozmazaná do mlžného oparu...

Čemu věnovat pozornost při výběru ND filtru si můžete přečíst v článku Jak si správně vybrat vhodný ND filtr.

Jak si postupně pořídit sestavu ND filtrů, které určitě využijete a přitom nezruinovat kapsu, to se dočtete v článku Jak si budovat sestavu ND filtrů.


Na konec si nechávám pověstnou „třešinku na dortu“ mezi fotofiltry: Magnetické přechodové filtry.

Přechodové filtry nejsou levné a nejsou běžné. Bohužel také nejsou nijak rozumně nahraditelné. A když nechcete mít půlku fotobatohu zabranou velkými čtvercovými přechodovými filtry, neskladným držákem atd., sáhnete právě po skladné a pohotové magnetické verzi.

Východy a západy slunce, jarní krajina či tmavá vodní hladina s výrazně světlejší oblohou nad ní. To jsou klasické situace, kdy se bez přechodového filtru prostě neobejdete. Magnetický step-up ring a filtr většího průměru vám pomůže i u zvlášť širokoúhlých objektivů (od 15 mm na fullframe), kde klasické šroubovací filtry způsobují vinětaci. Samozřejmě, kromě přechodových můžete na step-up ring přidat i klasické silné ND filtry.

Na přechodových filtrech se nemá šetřit. Ty nejkvalitnější výrobně představují technologickou špičku (přesné planparalelní vybroušení v celé ploše, precizní provedení přechodu, antireflexy a nanovrstvy, jako podklad nejkvalitnější optické sklo) která prostě něco stojí. 
A levné? Ušetřit koupí levných přechodových filtrů nemá smysl. Tak úplně za drobné nejsou a stejně brzy pořídíte ty kvalitní.
Neboli když OPRAVDU POTŘEBUJETE přechodové filtry, kupte rovnou kvalitní - a ušetříte tím, že jste nekoupili ty „levné“. Pokud máte víc objektivů a část z nich je širokoúhlých, můžete nákupem větších filtrů i něco málo ušetřit. Stačí vám jen jedna sada větších filtrů a pak už jen k různým objektivům pořídíte vždy patřičný magnetický step-up ring.

 

Přeji rychlé mraky, kontrastní nádherné protisvětlo bez reflexů a skvělou jarní náladu :-)

Jiří Skořepa

Přihlášení proběhlo v pořádku.
Jste příhlášen jako. Host.
Neplatné uživatelské jméno, nebo heslo.
Váš kód je v pořádku, sleva je aplikována.
Váš kód nebyl správně zadán, sleva nebude započítána.