https://www.vffoto.com
Země

Jak vyladit objektiv a filtry

29.09.2021

Přemýšlejte předem…

Na jakém objektivu je ještě možné fotografické filtry používat a kdy už ne? Myslet před nákupem je levnější než hledat dodatečně řešení pro již koupený objektiv. 

 

Stručné shrnutí: 

  • Ohnisko objektivu kratší než 14 mm (ff)? Filtry NE.
  • Objektiv nemá vpředu závit pro filtr? Filtry NE.
  • Objektiv od 14 mm ohniska (ff)? UV, ND, Night Sky filtr ANO. 
  • Polarizační a ohnisko kratší než 30 mm (ff)? NĚKDY
  • Polarizační filtr a ohnisko delší než 30 mm (ff)? ANO.
  • Variabilní ND filtr a ohnisko kratší než 30 mm(ff) ? NE.
  • Variabilní ND filtr k filmováni a ohnisko 30 mm, lépe 35 mm (ff) a víc? ANO.
 
K napsání tohoto článku mne inspirovalo povícero dotazů jaké filtry nabídneme pro ten či onen objektiv. Někdy totiž přijatelné řešení prostě najít nešlo. 
Pojďme se tedy podívat kde leží hranice možného.
 
Běžné UV, ND a Night Sky fotofiltry

Platí (s výjimkou filtrů polarizačních a variabilních - o těch dále), že jdou používat na objektivu s ohniskem 14 mm či delším. Míněno pro fullframe snímač. Pokud máte fotoaparát se snímačem menším, platí pro vás ekvivalent fullframe, čili ohnisko objektivu vynásobené crop faktorem.

A objektiv musí mít přední závit. Jestliže chybí, už to je znamením, že výrobce s užitím běžných filtrů nepočítá. 
Někdy bývá možné filtry na ultraširoký objektiv nasadit přes dodatečně montované adaptéry (nebývají z nejlevnějších a většinou používají velmi velké a velmi drahé filtry).
Jiné možné řešení jsou „zadní“ filtry, vkládané za poslední optický člen objektivu. Řešení možné, filtry obvykle speciální a za speciální cenu. Používají se vesměs u krátkých ohnisek.
U teleobjektivů je možné se setkat s „drop-in” filtry. Vkládají se, obvykle výřezem v tubusu objektivu, dovnitř mezi členy optické soustavy. 
Společnou nevýhodou zadních a drop-in filtrů je to, že nikterak nechrání přední čočku objektivu proti špíně, vodě či poškození.
 
U objektivů s filtrovým závitem a ohniskem 14 mm či delším řešení existuje. Někdy je ovšem, kvůli možné vinětaci, lépe použít redukční kroužek a filtry o větším průměru. Když si nejste jisti, kontaktujte nás e-mailem nebo přes chat na www.vffoto.com, pomůžeme vám vybrat nejvhodnější řešení právě pro vás. 
 

Polarizační filtr

Specialitou jsou polarizační filtr a variabilní ND filtr (což jsou kostrukčně taktéž dva polarizační filtry, ve společném rámečku). U nich využití na širším ohnisku brání jev zvaný nestejnoměrná polarizace.
Oč jde?
Účinek polarizačního filtru se zeslabuje či zesiluje v závislosti na poloze fotoaparátu vůči směru dopadajícího denního světla. Nejsilnější je v pravém úhlu na něj, nejslabší až žádný, když fotíte proti světlu anebo po světle.
A teď si představte co to znamená na, řekněme, 20 mm objektivu s úhlem záběru horizontálně 84°. Zejména pokud máte v záběru i kus oblohy. Míra účinku polarizačního filtru bude v různých místech obrazového pole velmi odlišná.
A protože jde o téměř pravý úhel, bude účinek v jednom rohu takřka nulový a v druhém maximální. Výsledkem je ukázková nestejnoměrná polarizace: V jednom horním rohu snímku máte oblohu modrou až do černa, v druhém téměř čistě bílou. A vypadá to mimořádně ohyzdně a dost dobře nejde opravit ani v editoru. Ještě u ohniska 28 mm (ff) je zorný úhel (horizontálně) 65,5°.
Víceméně bezproblémový je polarizační filtr od ohniska 30 mm, raději spíš od 35 mm (ff) výše. V rozsahu ohnisek 24–30 mm může a nemusí nastat problém při scéně zahrnující i část oblohy. A není dobré filtr nastavovat do polohy nejsilnějšího účinku
Pod 24 mm má smysl CPL v krajinářské fotografii a při záběrech „na šířku“ nasazovat tam, kde obloha v záběru buď vůbec není, anebo má ve scéně jen doplňkovou roli. Třeba při fotografování vody a vodopádů, městských ulic, památek a architektury nebo v přírodě u rostlin s lesklými listy.
Při vertikálním fotografování („na výšku“) s polarizačním filtrem problém nebývá ani na kratším ohnisku.
 

Variabilní ND filtr

Variabilní ND filtr je obecně doporučený pro natáčení videa, případně pro fotografování s užitím snímků pro web, tisk menších rozměrů, sociální sítě…  jako náhrada slabších ND filtrů (ND 64x či méně). Nelze jím nahradit silnější ND filtry (nad ND 512×).
Jakýkoli variabilní filtr, bez ohledu na výrobce či značku, se nehodí na širokoúhlý objektiv, zhruba pod 35 mm fullframe nebo ekvivalent fullframe. Fyzicky jde nasadit na jakýkoli objektiv od zhruba 17 mm ohniska výš aniž by docházelo k vinětaci rámečku. Přesto jako limitní rozumné nejkratší ohnisko doporučujeme 35 mm, zcela na hraně pak 30 mm. Ještě kratší ohnisko znamená velký risk znehodnocení obrazu nestejnoměrnou polarizací. 
Nestejnoměrná polarizace se projeví nehezkými a nápadnými tmavšími partiemi ve snímku (pověstný „polarizační kříž“), kterých se nejde nikterak zbavit. A to nejen při natočení do polohy maximálního účinku, nýbrž i v nastavení daleko slabším. Zrada, stejně jako u polarizačního filtru, je přímo ve fyzikální podstatě účinku, bez ohledu na značku či výrobce. 
Variabilní filtr s větším rozsahem zatmavení než cca 5 EV znamená už přílišný kompromis v optické kvalitě. Byť s papírově úžasným rozsahem, například ND 2×–400×, v praxi nepoužitelné. A to nejen v krajních hodnotách, nýbrž v podstatě v celém rozsahu. (znehodnocení tmavým „polarizačním křížem“).
 
Viz ukázka „polarizačního kříže“ níže, variabilní filtr ND 2–400×, nastavený na maximální účinek, na objektivu 28 mm (ff) a bez úprav.
Přihlášení proběhlo v pořádku.
Jste příhlášen jako. Host.
Neplatné uživatelské jméno, nebo heslo.
Váš kód je v pořádku, sleva je aplikována.
Váš kód nebyl správně zadán, sleva nebude započítána.