https://www.vffoto.com
Země

Jak fotit zatmění slunce

29.09.2021


10. června 2021 nás kolem poledne čeká zajímavá nebeská podívaná, částečné zatmění slunce. Událost, kterou lze nejen pozorovat, ale též fotit.

Jak na to? Čtěte dál.

Zatmění nastává když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce, takže Slunce částečně nebo zcela zakryje. 10. června 2021 se Měsíc dotkne slunečního kotouče zhruba v 11:42 SELČ. Maximální fáze zatmění nastane ve 12:37 a zatmění skončí ve 13:35. Bude tedy trvat necelé dvě hodiny. Časové údaje platí pro Prahu, v jiných místech ČR se časy mohou o něco lišit.

Chcete zatmění Slunce vidět a fotografovat?

Varování úvodem: Chraňte jak vaše oči, tak snímač digitálního fotoaparátu. Slunce je, dokonce i při částečném zatmění, stále velice silný zdroj viditelného světla i UV a IR záření.

Zrak ochráníte buď pozorováním slunce přes speciální fólii, přímo k tomu určenou, nebo alespoň přes tmavé svářečské sklo. Běžné tmavě sluneční brýle nestačí. Pozor na průhledové hledáčky fotoaparátů. Dívat se přes ně do slunce bez ochrany, není dobrý nápad.

Snímač digitálního fotoaparátu ochrání silný ND filtr před objektivem. Můžete použít specializované astro ND filtry (např. UHB-RS ND Filter D5.2V D8U D9H, za odpovídající a nikoli nízkou cenu) anebo mnohem levnější a dostupnější fotografický ND filtr. Rozumné minimum v tmavosti je nejméně ND 1000×, lépe ND 2000×, ND 8000× nebo ND 32000×. Nahradit ND filtr svářečským sklem nezkoušejte, výsledek bude bídný kvůli nepředvídatelným posunům barev.
Snímači digitálního fotoaparátu nesvědčí ani přemíra dlouhovlnného infračerveného (IR) záření. Teoreticky by jej mělo odfiltrovat i sklíčko, které kryje snímač. Naprosto bezpečné řešení je UV IR-cut filtr VFFOTO před objektivem. Kromě UV záření blokuje i infračervené vlnové délky a navíc poslouží jako adaptér pro magnetické ND filtry.

Fotoaparát a objektiv

Můžete využít jak kompakt s ultrazoomem, tak zrcadlovku nebo bezzrcadlovku. U objektivu platí: čím delší ohnisko, tím lépe. Rozumné minimum k tomu, abyste slunce místo jasné tečky zachytili jako kotouček - nakousnutý -, začíná někde u 300 mm ohniska na fullframe. S menším snímačem na tom budete lépe.

Jak na focení prakticky?

Aparát mějte na stativu a k exponování používejte dálkovou spoušť. Nebo, nouzově, samospoušť.

ISO nastavte na základní (nativní) hodnotu. Obvykle to bývá ISO 100 nebo 200, u moderních aparátů třeba jen ISO 64.

Vyvážení bílé nechte na automatice. A foťte do rawu, bílou případně doladíte doma v počítači.

Nastavte buď režim priority clony (A, Av) nebo manuální režim. Clonu zvolte takovou, při které vás objektiv nejlépe kreslí („zlaté oko objektivu“). Pro většinu objektivů to bývá někde kolem clony f/8-f/11.

Autofokus vypněte, ostřit budete manuálně. Nejsnáze na zadním displeji a v režimu živého náhledu. Buď si vyberte nějaký objekt ve velké dálce (několik km), ideálně s výraznými hranami, např. stožár či rozhlednu. A zaostřete na něj. Až poté nasaďte na objektiv ND filtr. Pozor ať si přitom nerozhodíte zaostření. Což se snadno stává při šroubování klasických filtrů. Tady mají jasnou výhodu majitelé filtrů s magnetickým uchycením. Magnetický filtr nešroubujete, jen přiložíte ke konci objektivu - a drží.

Nebo můžete zaostřit přímo na kontrastní okraj slunečního kotouče. Ale jedině a vždycky až s nasazeným ND filtrem.

Sami se nedívejte přímo do slunce a vše sledujte jen na displeji živého náhledu fotoaparátu.

Nechte si dostatek času na přípravy. Přiběhnout na vybrané místo pět minut před začátkem zatmění není ideální.

Vše si v klidu nastavte, zkuste pro kontrolu snímek (zatím ještě) celého slunečního kotouče. Expozici zkontrolujte na histogramu, ostření při přiblížení pořízeného snímku.

Zvolte si kompozici záběru. Počítejte s tím, že i během zatmění slunce po obloze putuje. Nechte si ve směru jeho pohybu dostatek volného místa. Obzvlášť pokud počítáte s populárním skládáním řádky více záběrů postupně ubývajícího a poté zase přibývajícího slunečního kotouče v jednom snímku. Případně, pokud to vaše dálková spoušť umí, si rovnou nastavte snímání v pravidelných intervalech. A mrkněte na kapacitu baterie a aby bylo dost místa na paměťové kartě.

Pokud jste se takto dobře připravili, stačí už jen exponovat a užívat si nebeského divadla. Jen počítejte s tím, že letos bude přistíněný jen menší kus slunečního kotouče (v maximu necelých 17 %).

Na výraznější částečné zatmění si v ČR počkáme na roky 2026 a 2027. A na úplné zatmění slunce ještě o trochu déle, do roku 2135.

Jiří Skořepa

Fotografie níže byly pořízené během zatmění slunce 20. března 2015 Nikonem D7100 s nasazeným ruským zrcadlovým teleobjektivem MTO 500 mm f/8 a ND 1000× filtrem VFFOTO

ND filtr VFFOTO a Slunce

 

ND filtr VFFOTO a Slunce

 

Slunce a filtry VFFOTO

 

Slunce a filtry VFFOTO

 

Slunce a filtry VFFOTO

 

Přihlášení proběhlo v pořádku.
Jste příhlášen jako. Host.
Neplatné uživatelské jméno, nebo heslo.
Váš kód je v pořádku, sleva je aplikována.
Váš kód nebyl správně zadán, sleva nebude započítána.