https://www.vffoto.com
Země

Variabilní ND filtr – kdy a nač jej použít

29.09.2021

Variabilní ND filtr je filtr s proměnlivou intenzitou zatmavení.

Použitím variabilního ND filtru může fotograf prodlužovat expoziční čas a měnit velikost otvoru clony dle svých priorit a mít tak větší kontrolu nad délkou expozice i při extrémních podmínkách (moře, hory, sníh).

Primárně je variabilní ND filtr určený pro filmování, lze jej (s určitým omezením, viz dále) použít i jako slabší ND filtr pro fotografování. Není vhodný místo silných ND filtrů pro dlouhé expozice v krajinářské fotografii.

Na internetu se často a se železnou pravidelností opakují dotazy, zda lze variabilním filtrem nahradit klasické ND filtry.

Důvod je jasný: Lákavá představa koupit jediný ND filtr a mít vystaráno. Nemuset nosit sklíček víc, otravně je přehazovat na objektivu a navíc jestě ušetřit nemalé peníze, protoze kvalitní ND filtry rozhodně nejsou levné.

Jenže ono to tak jednoduše nejde!

Proč?

Vysvětleme si nejprve na princip funkce variabilního filtru.

Změna tmavosti (denzity) se děje průchodem světla skrz bloček dvou spojených polarizačních filtrů, které lze vůči sobě pootáčet. Variabilní filtr je tedy specifickým případem ND filtru. Intenzita ztmavení se nastavuje vzájemným nastavením polarizačních filtrů ve vymezeném rozsahu, děje se tak otáčením pohyblivé části filtru. Intenzita využitelného ztmavení filtru se mění s ohniskem objektivu. S rostoucí ohniskovou délkou objektivu roste i intenzita využitelného ztmavení (viz. tabulka níže). Tento filtr lze použít pro filmování, ale též pro portrétní fotografii.

Potíže a omezení variabilního filtru spočívají ve fyzikálních vlastnostech polarizačních filtrů, z nichž je složený. Konkrétně jde o:

  1. Nestejnoměrnou polarizaci oblohy a závislost na ohniskové vzdálenosti použitého objektivu.
  2. Rozsah zatmavení, tedy rozdíl mezi nejmenší a největší tmavostí variabilního filtru.

1) Nestejnoměrná polarizace se projeví nehezkými a nápadnými tmavšími partiemi ve snímku (pověstný „polarizační kříž“), kterých se nejde nikterak zbavit. A to nejen při natočení do polohy maximálního účinku, nýbrž i v nastavení daleko slabším. Zrada je přímo ve fyzikální podstatě, bez ohledu na značku či výrobce.

Účinek polarizačního filtru se totiž zeslabuje či zesiluje v závislosti na poloze fotoaparátu vůči směru dopadajícího denního světla. Nejsilnější je v pravém úhlu na něj, nejslabší až žádný, když fotíte proti světlu anebo po světle.

A teď si představte co to znamená na, řekněme, 20 mm objektivu s úhlem záběru horizontálně 84°. Zejména pokud máte v záběru i kus oblohy. Míra účinku polarizačního filtru bude v různých místech obrazového pole velmi odlišná. A protože jde o téměř pravý úhel, bude účinek v jednom rohu takřka nulový a v druhém maximální. Výsledkem je ukázková nestejnoměrná polarizace: V jednom horním rohu snímku máte oblohu modrou až do černa, v druhém téměř čistě bílou. A vypadá to mimořádně nedobře.

Ještě u ohniska 28 mm (ff) je zorný úhel (horizontálně) 65,5°.

Rozumná hranice kdy variabilní ND filtr nasadit je zhruba od 35 mm výše, bráno pro snímač velikosti kinofilmového políčka, neboli fullframe (24×36 mm). V této ohniskové vzdálenosti je zorný úhel menší – 54,4° (horizontálně) a filtr už vlivem nestejnoměrné polarizace nepůsobí potíže.

2) Rozsah zatmavení, tedy rozdíl mezi nejmenší a největší tmavostí variabilního filtru. Čím je tento rozsah větší, tím horší optické vlastnosti a větší náchylnost k nechtěnému a nežádoucímu „polarizačnímu kříži“, který snímek zničí. Rozumný rozdíl tmavosti v minimu a v maximu je zhruba o 5 EV (5 clon). U širokoúhlých objektivů o něco méně, u dlouhých teleobjektivů o něco více. Dobrý variabilní filtr se proto, na rozdíl od polarizačního, neotáčí kolem dokola, nýbrž jen o část kruhu, protože má zarážky, které rozsah zatmavení vymezují.

Co je v praxi rozdíl 5 EV? Například filtr s rozsahem ND 2×–32× (rozsah 5 clon: ND 2×–4×–8×–16×–32×) nebo ND 32×–512× (rozsah 5 clon: ND 32×–64×–128×–256×–512×).

Variabilní ND filtry s papírově úžasným rozsahem, například ND 2×–400×, jsou v praxi nepoužitelné. A to nejen v krajních hodnotách, nýbrž v podstatě v celém rozsahu.


Jaká jsou praktická omezení v konstrukci či používání variabilního filtru?

Jakýkoli variabilní filtr, bez ohledu na výrobce či značku, se nehodí na širokoúhlý objektiv, zhruba pod 35 mm fullframe nebo ekvivalent fullframe. Variabilní filtr lze fyzicky nasadit na jakýkoli objektiv od zhruba 17 mm ohniska výš aniž by docházelo k vinětaci rámečku. Přesto jako limitní rozumné nejkratší ohnisko doporučujeme 35 mm, zcela na hraně pak 30 mm. Ještě kratší ohnisko znamená velký risk znehodnocení obrazu nestejnoměrnou polarizací.

Variabilní filtr s větším rozsahem zatmavení než cca 5 EV ve VFFOTO nevyrábíme. Jsme přesvědčeni, že filtry například typu ND 2–400× jsou už přílišný kompromis v optické kvalitě (znehodnocení tmavým „polarizačním křížem“).

Jakou univerzálně použitelný ND filtr doporučujeme ND 2–32× VFFOTO, v případě potřeby ještě silnějšího filtru ND 32–512×.

ND filtry VFFOTO nevyrábíme ve verzi s magnetickým uchycením a ani do budoucna výrobu neplánujeme. Důvody jsou ryze praktické, jak přílišná váha skel dvou polarizačních filtrů, tak absence limiterů nastavení při magnetickém uchycení. Pokud chcete využívat magnetický systém, zvolte magnetické (ne-variabilní) ND filtry v požadovaných tmavostech.

Materiál rámečku? Z ryze praktických (hmotnost), konstrukčních i mechanických, důvodů se variabilní filtry VFFOTO vyrábí s rámečkem z hliníku.
V rámečku je vsazeno kvalitní optické sklo s nejnovějšími antireflexními vrstvami a nanovrstvami proti špíně i pro snadné čištění. Samozřejmostí je hydrofobní úprava povrchu skla, díky které se případné kapky vody nerozlijí do loužiček, ale tvoří kuličky, které ze skla buď sklouznou samy anebo je stačí odfouknout.

Shrnutí:

DOPORUČUJEME variabilní filtr:

- Pro filmování, s objektivy ohniska 35 mm a víc (fullframe)

-Pro portrétní fotografování jako slabší ND filtr s následným běžným užitím fotografií (web, sociální sítě, tisk fotografií menší velikosti)

NEDOPORUČUJEME variabilní filtr:

- NEDOPORUČUJEME pro filmování či fotografování se širokoúhlými objektivy ohniska pod 35 mm (fullframe), s určitým omezením (nevyužití plného zatmavení) pod 30 mm fullframe.

- NEDOPORUČUJEME pro použití místo silných ND filtrů (ND 64× a víc) v krajinářské fotografii s vysokými nároky na perfektní prokreslení detailů.

- NEDOPORUČUJEME pro portrétní fotografování jako slabší ND filtr s profesionálním užitím fotografií v nejvyšší kvalitě (klasický pevný ND filtr nabídne vyšší kvalitu kresby i podání detailů)

Přihlášení proběhlo v pořádku.
Jste příhlášen jako. Host.
Neplatné uživatelské jméno, nebo heslo.
Váš kód je v pořádku, sleva je aplikována.
Váš kód nebyl správně zadán, sleva nebude započítána.