https://www.vffoto.com
Země

ND 8000x filtr – co, pro koho, kdy a nač.

29.09.2021

Zajímavý, velmi tmavý ND 8000x filtr je, nejen v české kotlině, tak trošku raritkou. Přitom raritkou jako dělanou do pošmourných a deštivých dnů, což je počasí snů pro fotografa dlouhých expozic.

Co je ND 8000x filtr a proč jej chtít?

ND 8 000x je filtr, stojící uprostřed mezi velmi oblíbeným “silným slabším” ND 2000x na jedné straně a “silným hodně silným” ND 32000x na straně druhé.

Pro zajímavost, ND 2000x je nejprodávanější z ND filtrů VFFOTO vůbec. A ND 32000x je třetím nejprodávanějším. Tipnete si který je ten druhý? Zkuste, správnou odpověď vám prozradím na konci článku.

Skrz ND 8000x projde do objektivu 1/8000 z původní intenzity světla, neboli ubírá -13 EV (13 clon). To jej předurčuje pro fotografy dlouhých expozic.

Kdy použít ND 8000x filtr?

Zjednodušeně když je 11 EV málo a 15 EV příliš. V praxi to znamená například:

Čas bez filtru mi při fotografování vody vychází někde mezi 1/500 a 1/250. Což může být třeba v otevřenější krajině za dne. S ND 8 000x se dostanu k časům 15-30 s. Což je optimum pro pohybové rozmáznutí vody, které ale ještě zachová náznak struktury. A z vody nebude jen bílá „mlha“.

Čas bez filtru mi při fotografování oblohy dlouhou expozicí vychází někde mezi kolem 1/25 s. Což může být třeba ve volné krajině za pošmourného dne s nízkými a kontrastními mraky. S ND 8000x si mohu dovolit čas kolem 5 minut. Když k tomu přidám nějaké výrazné nehybné popředí – torzo mrtvého stromu, dávnou stavbu domu, kostela či zříceninu hradu – dostanu parádně dramatické snímky s osobitou atmosférou téměř zadarmo.

Krásné náměstí či průčelí zámku. Které se líbí nejen vám, ale též zástupům korzujících turistů. A to natolik, že mít záběr bez nich se nedaří ani po několikahodinovém trpělivém vyčkávání. Někdo prostě pořád prochází kolem.
Když je nouze nejvyšší, ND filtr nejbližší. Čím delší expoziční čas, tím dokonalejší „vygumování“ procházejících davů. Takže stativ a hodně silný ND filtr. Zrána, navečer či za pošmourného dne poslouží právě ND 8000x. V jasném dnu sáhněte raději po ještě silnějším ND 32000x či ND 100000x. A víc přicloňte. Získáte tím lepší kresbu nehybné památky a zároveň odčarujete zástupy. Ve finále máte parádní a jinak nedosažitelný snímek.

(Poznámka pro perfekcionisty: Uvedené příklady a časy vychází ze zkušenosti, čistě tabulkově přepočteno nemusí do detailu „sedět“.)

Pro věrnější barvy při dlouhé expozici se hodí ND 8000x zkombinovat s další novinkou, UV IR-cut namísto běžného UV filtru. Ale tomuto tématu se budeme věnovat příště v samostatném článku.

Takže, mít ci nemít ND 8000x filtr? Za mne určitě mít.

A váš tip na typ druhého nejprodávanějšího z ND filtrů VFFOTO? Pokud jste vsadili na ND 64x, je to správně.

Přeji dramatické světlo, pohybem rozostřenou vodu a působivé, kontrastně rozmázlé mraky :-)

Jiří Skořepa

Přihlášení proběhlo v pořádku.
Jste příhlášen jako. Host.
Neplatné uživatelské jméno, nebo heslo.
Váš kód je v pořádku, sleva je aplikována.
Váš kód nebyl správně zadán, sleva nebude započítána.